Próba nauczenia się projektowania

Bardzo wielu młodych ludzi zastanawia się nad spełnianiem swoich marzeń. Wielu spośród nich decyduje się na wybieranie się na studia związane z zarządzaniem wnętrzami i projektami. Tego typu kierunki i wydziały, wymagają jednakże mnóstwa kreatywności i talentu.

Nie można także zrezygnować z mnóstwa nauki. Projektowanie wnętrz to praca, która wciąż wymaga nowych pomysłów i dopasowania się do potrzeb klienta. Osoba zajmująca się takimi zleceniami powinna przygotować się na to, że nie wiadomo, z czym spotka się następnego dnia. Wyjątkowo trudnym do przewidzenia jest, czy spotka się następnego dnia klienta zafascynowanego kulturą koreańską czy też będzie to właściciel wielkiego biura, który będzie chciał w prostocie zagospodarować przestrzeń firmową.

Praca taka jest dobrze płatna, jednak najczęściej projektanci nie są zatrudnieni w przedsiębiorstwach, ale stają się sami sobie szefami – wiąże się to z wieloma zaletami: decydowanie o godzinach pracy, przyjęciu czy nie przyjęciu zlecenia… Z drugiej jednakże strony, taki projektant wnętrz, który nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia i zostaje sam na rynku, zupełnie nie wie, jak się na nim poruszać i jak zdobywać pierwszych klientów. Wiadomo bowiem, że podstawą do rozpoczęcia biznesu, jest zdobycie jakiegoś doświadczenia i zaufania na rynku.

Koniecznie trzeba mieć także świadomość, że prowadzenie takiej działalności wiąże się z pewnymi kosztami i brak zleceń może najzwyczajniej zmusić początkującego projektanta- artystę do zrezygnowania z prowadzenia działalności gospodarczej. Jak się przed tym uchronić tuż po studiach? Wydaje się, iż najrozsądniejszym byłoby po prostu zdecydowanie się na dołączenie się na początku do osoby, która zna się na projektowaniu, nawet jeśli zarobki na początek byłyby niskie, a sami nie mielibyśmy robić własnych projektów, ale tylko pomagać w ich realizacji .