asekuracja pracy na wysokości

Asekuracja pracy na wysokości – metody asekuracji wpływające na ergonomię pracy oraz bezpieczeństwo

Mimo, że niemal każda praca nierozerwalnie wiąże się z różnego rodzaju niebezpieczeństwem, to nie da się ukryć, że w przypadku prac na wysokości (określanych mianem prac szczególnie niebezpiecznych) jest ono prawdziwym i całkiem realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale również życia człowieka. Zwłaszcza jeżeli nie zadbamy o odpowiedni sprzęt chroniący…

W jakie metody asekuracji powinny być wyposażone wszystkie osoby podejmujące się pracy na wysokości i gdzie szukać wysokiej jakości sprzętu, który będzie spełniał wszelkie restrykcyjne normy? Zestaw niezbędnych informacji znajdziesz w poniższym artykule współtworzonym z ekspertami od asekuracji pracy na wysokości.

Metody zabezpieczenia pracownika a miejsce wykonywanej pracy – zasady prawidłowego stosowania produktów

Dach płaski oraz dach skośny/stromy

Zacznijmy od najpopularniejszego stanowiska pracy na wysokości jakim jest dach płaski, skośny bądź też stromy, w tym przypadku jak najbardziej pożądana jest możliwość swobodnego poruszania się we wszystkich kierunkach dlatego (względem punktu kotwiczenia) też najlepiej sprawdzają się tutaj urządzenia samohamowne oraz samozaciskowe, które co warto podkreślić, mogą być stosowane zamiennie. Przyjmuje się jednak, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest ten pierwszy rodzaj zabezpieczeń, ponieważ umożliwiają one nie tylko większą swobodę, ale również znacznie większy zasięg użytkowania, co z pewnością doceni każda osoba pracująca na wysokości.

Oprócz wcześniej wspomnianych narzędzi asekuracyjnych konieczne są także szelki bezpieczeństwa wyposażone w dwa punkty zaczepowe, zaczepy taśmowe bądź stalowe linki pełniące funkcję punktu kotwiczącego, a także w przypadku dachów skośnych oraz stromych, liny pozycjonujące do pracy w podparciu, które owija się na kominach oraz naturalnie czuwający nad głową pracownika hełm ochronny.

Rusztowania, zwyżki i kratownice

Praca na wysokościach odbywająca się na konstrukcjach stalowych, a więc m.in. rusztowaniach charakteryzuje się przede wszystkim bardzo ograniczonym polem do wykonywania manewrów oraz koniecznością częstej zmiany punktu kotwiczenia i to właśnie z tego też względu absolutnie konieczna jest tutaj asekuracyjna linka bezpieczeństwa z zatrzaśnikami hakowymi umożliwiającymi przemieszczanie się oraz zmianę miejsca pracy z jednoczesnym zachowaniem ciągłości asekuracji mającej ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Alternatywnym rodzajem zabezpieczenia, którego zastosowanie warto rozważyć, jest podwójne samohamowne montowane na tylnej części szelek, które może pochwalić się równie dużą skutecznością.

Oczywiście nie są to jedyne konieczne produkty, oprócz tego podczas tego rodzaju prac na wysokości pracownicy muszą mieć także szelki bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem będą projekty wyposażone w elastyczne pasy barkowe, które przyczyniają się do poprawy ergonomii pracy i pomagają przy poruszaniu się na wąskich przestrzeniach.

Praca na drabinach

Przy organizacji prac na drabinie warto zawczasu ubezpieczyć swoich pracowników w rozwiązania asekuracyjne, takie jak m.in. urządzenie samozaciskowe, które zmienia swoją pozycję wraz z przemieszczaniem się jego użytkownika bądź też postawić na równie popularne w tym miejscu pracy połączenie jakim jest zestaw składający się z amortyzatora oraz podwójnej liny bezpieczeństwa z hakowymi zatrzaśnikami. Jeżeli chodzi o kotwiczenie, w przypadku pracy na drabinie standardowo powinno się stosować posiadające certyfikaty kotwiczące systemy stałe bądź tymczasowe. Ponadto wyposażenie należy wzbogacić także o szelki oraz, tak jak w każdym innym przypadku, ochronny hełm.

Praca na wysokościach wymagająca asekuracji pionowej

Jakie metody asekuracji należy wziąć pod uwagę przy pracy na wysokości kiedy to punkt kotwiczący znajduje się pracownikiem? Tutaj celująco zdają egzamin przede wszystkim urządzenia samohamowne, które zazwyczaj montowane są za pomocą linki stalowej do belki stropowej, liniowej prowadnicy bądź też innego punktu umożliwiającego trwałe i bezpieczne mocowanie. Interesującym rozwiązaniem skutecznie chroniącym przed upadkiem z wysokości jest również przymocowanie linki do wózka przejezdnego, który zmienia swoją pozycję w zależności od położenia pracownika i tym samym umożliwia swojemu użytkownikowi wyeliminowanie tzw. efektu wahadła. Jednakże należy pamiętać, że konieczne jest wówczas wcześniejsze stworzenie stałego systemu asekuracji.

Praca na głębokości

W dziedzinie bezpieczeństwa na uwagę zasługuje także szczególny rodzaj pracy na wysokościach jakim jest wykonywanie zleconych zadań przeprowadzane wewnątrz zbiorników, studzienek, szybów oraz kanałów. W stosunku do wcześniej wspomnianych rodzajów pracy na wysokości, praca na głębokości charakteryzuje się tym, że brak jest tutaj punktu kotwiczącego, dlatego też często konieczne okazuje się zastosowanie jego przenośnego odpowiednika w postaci rozstawianego nad otworem wejściowym statywu bezpieczeństwa. Jednocześnie pełni rolę jaką zazwyczaj posiadają urządzenia ewakuacyjne, gdyż to właśnie do jego konstrukcji montowana jest wyciągarka. Ponadto osoby wykonujące prace na głębokości muszą być wyposażone w szelki ze specjalnym zaczepem ratunkowy i urządzenie samohamowne.

Sprawdź systemy asekuracji na wysokości na https://keesafety.pl/

Praca na wysokości? W naszym asortymencie znajdziesz nie tylko szelki bezpieczeństwa!

Chcesz zapewnić swoim pracownikom maksimum bezpieczeństwa? Zadbaj o zestaw niezbędnych, certyfikowanych akcesoriów spełniających najwyższe standardy. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalny sprzęt dedykowany do pracy na wysokościach, który skutecznie zminimalizuje ryzyko upadku ze znacznej wysokości i sprawi, że codzienne warunki będą w pełni komfortowe.