zakładanie zieleni

W jaki sposób ozdobić park miejski?

Niestety, w większych miastach obserwuje się coraz mniej przestrzeni zielonej. Jest ona coraz częściej zredukowana wyłącznie do parków, a i te zostają zaniedbane, ponieważ pełnią rolę miejsc, gdzie przede wszystkim można wypić alkohol. W jaki sposób więc można byłoby zadziałać, by zakładanie zieleni publicznej miałoby sens i rzeczywiście przyciągałoby zainteresowanych nią mieszkańców z całej okolicy?

W parku powinno znajdować się przede wszystkim miejsce, w którym moglibyśmy odpocząć z dziećmi. Mógłby być to niewielki plac zabaw czy nawet zagajniczek, w którym postawione zostałyby ekologiczne zabawki, a więc takie wykonane z drewna. Poza tym, jak już sama nazwa wskazuje, park miejski powinien stanowić teren publicznej zieleni, dlatego powinno znaleźć się tam dużo drzew, kwiatowych rabatek i trawników.

Takie sztuczne zakładanie zieleni wiąże się jednak z pewnymi konsekwencjami, ponieważ nie wszystkie nasadzenia mogą ze sobą współistnieć. Zdarza się, że niektóre drzewa czy rośliny nie mogą egzystować w otoczeniu innych, dlatego zakładanie zieleni powinno zostać zlecone innym podmiotom. Park miejski jest przestrzenią, która będzie stanowiła pewnego rodzaju inwestycję długoterminową, a więc niekoniecznie będzie zmieniana czy przenoszona. Jeśli więc, nasadzenia czy jego architektura zostanie wykonana w nieodpowiedni sposób, może się okazać, że będą za to płacić przyszłe pokolenia.

Jak każda inwestycja publiczna, tak i zakładanie zieleni w celach publicznych wymaga ogłoszenia przetargu. Jednostki samorządowe powinny wiedzieć, że w takiej branży ogromną rolę odgrywa przede wszystkim doświadczenie na rynku. Gdyby więc przyszło wybierać, warto kierować się nie najniższą możliwie stawką, ale ilością zrealizowanych projektów, ponieważ nie zawsze jakość idzie w parze z ceną. Czy warto więc tak bardzo ryzykować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *