Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie na wiosnę?

Przygotowanie ogrodu na wiosną – jak zaplanować prace?

Wiosna to bardzo intensywny czas dla każdego ogrodnika. Jest to moment na to, aby zadbać o jego wygląd po zimie, a także zasadzić nowe rośliny. Wiosną warto także odnowić i odżywić trawnik, dzięki czemu będzie się on prezentował doskonale przez całe lato. Przed przystąpieniem do prac warto je wcześniej dokładnie zaplanować.

Kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania ogrodu na wiosnę?

Dokładny termin, w którym można zacząć prace porządkowe w ogrodzie zależy przede wszystkim od temperatury oraz pogody. Jeśli ziemia jest zmrożona i zalega na niej śnieg to trzeba wstrzymać się do momentu, aż poprawi się aura. Gdy pogoda na to pozwala o pierwsze prace można zacząć już nawet w marcu. Warto wtedy uprzątnąć zalegające liście, spulchnić ziemię oraz dokonać drobnych napraw. Jest to także czas na przeprowadzanie różnego rodzaju napraw, zmianę ułożenia ścieżek czy zamontowanie oświetlenia i systemu nawodnienia. Jeśli temperatura na to pozwoli i spadnie ryzyko przymrozków można zasadzić także kwiaty oraz inne rośliny.

Przygotowanie ogrodu na wiosnę- jakie prace warto wykonać?

W momencie, gdy z ogrodu zniknie śnieg warto usunąć z niego zwiędłe liście oraz gałęzie, które spadły z drzew. Pomoże to w utrzymaniu porządku i zapewni, że będzie prezentował się bardzo dobrze. Wczesna wiosna to także czas na usunięcie zabezpieczeń z roślin, a zwłaszcza krzewów i drzewek owocowych. Trzeba pamiętać również o przycięciu pędów drzewek owocowych oraz krzewów. Warto zatroszczyć się także o trawnik usuwając zeschnięte jego fragmenty, dosadzić trawę w miejscach, gdzie jest to konieczne, a także użyźnić i napowietrzyć glebę. Na wiosnę powinno się także zastosować nawozy, które wzmocnią trawę.

Przygotowanie ogrodu na wiosnę- jak zadbać o kwiaty?

Przygotowanie ogrodu na wiosnę to także czas na to, aby zatroszczyć się o kwiaty, które się w nim znajdują oraz zasadzenie nowych. Gdy ziemia będzie już nieco nagrzana i minie ryzyko wystąpienia przymrozków, które mogłyby im zaszkodzić warto do ziemi zasiać rośliny jednoroczne, takie jak gipsówka, nagietki, kalie, maciejki, słoneczniki oraz smagliczki. Początek kwietnia to z kolei idealny moment na zasadzenie w rozsadniku astrów, aksamitek, cyni, które następnie w połowie maja należy przesadzić w docelowe miejsce. Pod koniec maja do ziemi powinny trafić byliny oraz rośliny dwuletnie. Wczesna wiosna to również czas na rozmnażanie kwiatów przez podział oraz sadzonki, a także sadzenie cebulek, bulw i karp.

O czym jeszcze pamiętać przygotowując ogród na wiosnę?

Wczesną wiosną trzeba także przeprowadzić cięcie krzewów ozdobnych, które kwitną latem, a przede wszystkim tawuły, hortensji i pięciornika. Warto przy okazji tych zabiegów obejrzeć dokładnie krzewy i usunąć zeschnięte części. Konieczne jest także zweryfikowanie, czy nie zostały dotknięte jakąś poważną chorobą. W takiej sytuacji trzeba zastosować odpowiednie środki mające na celu zniwelowanie rozprzestrzeniania się choroby. Wykonując cięcia krzewów najlepiej jest używać ostrego sekatora, który nie będzie szarpał tkanek rośliny. Jest to także czas na to, aby zasadzić w ogrodzie nowe krzewy.

Ogród to wizytówka każdej posesji, dlatego warto zadbać o to, aby prezentował się on nienagannie i cieszył swoim doskonałym wyglądem przez cały rok. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie wielu prac, do których trzeba przystąpić już wczesną wiosną. Dzięki temu latem ogród będzie miejscem, w którym z przyjemnością spędzimy czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknych oraz zadbanych roślin.