Dbanie o naturę i zakładanie zieleni w Poznaniu

Poznań jest miastem, w którym zakładanie zieleni to chleb powszedni. Wystarczy wspomnieć chociażby o unikalnych w skali świata Klinach, które mają za zadanie łączyć podmiejskie lasy z terenami zielonymi w mieście. Kliny mają już blisko sto lat, i przez ten czas ogromnie dużo zrobiły dla mieszkańców Poznania i jego klimatu.

Na terenie miasta znajduje się także kilkadziesiąt małych i dużych parków, które są pod ciągłą opieką miasta. W porównaniu z innymi miejscowościami w Poznaniu bardzo dba się o tereny zielone, choć i tu niektórzy mają sporo do zarzucenia władzom. Przede wszystkim duże kontrowersje dotyczą wspomnianych wcześniej Klinów, które obejmują sporo atrakcyjnych terenów. Łakomym wzrokiem spoglądają na nie deweloperzy, którzy chętnie zabudowaliby te tereny kolejnymi blokowiskami. Władze Poznania co jakiś czas wydają zgodę na kolejną inwestycję, co powoduje duże protesty mieszkańców. Na szczęście obecnie kierunek rozwoju jest taki, żeby te tereny możliwie jak najlepiej chronić przez wszelaką zabudową.

Zakładanie zieleni to także mnóstwo drzew i krzewów w pasach drogowych, którymi opiekuje się Zarząd Dróg Miejskich.

Niestety drzewa przy ulicach nie mają łatwo w żadnym mieście, i Poznań nie jest tu wyjątkiem. Przede wszystkim muszą się zmieścić pomiędzy jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe, a jak już się uda jakieś drzewa czy krzewy posadzić, to latem zagrażają im zbyt małe opady, a zimą używana na ulicach sól. W ostatnim czasie w Poznaniu podjętych zostało szereg działań mających poprawić stan ulicznej zieleni. Między innymi prowadzone są szeroko zakrojone akcje dosadzania w miejscach, w których kiedyś była bujna roślinność. Dotyczy to między innymi Grunwaldu, który obecnie straszy pustymi, wypełnionymi błotem i gruzem miejscami. Posadzenie w takich miejscach zieleni nie tylko poprawi estetykę okolicy, ale także bardzo pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. Akcja sadzenie drzew jest jednak planowana znacznie szerzej, gdyż ma nią być objętych także wiele innych ulic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *