etykiety samoprzylepne

Jak się projektuje etykiety samoprzylepne

Projektowanie graficzne to bardzo rozbudowana gałąź, mająca wiele odnóg. Jedną z nich jest projektowanie etykiet samoprzylepnych. Przez część społeczeństwa grafików, jest to zajęcie niedoceniane, a czasami wręcz lekceważone. Zupełnie niesłuszne. Wbrew pozorom, aby zaprojektować ładne, czytelne i skuteczne etykiety samoprzylepne, trzeba w to złożyć całkiem sporo pracy i czasu. Zmieszczenie na niewielkiej powierzchni dużej ilości informacji, wbrew pozorom nie jest niczym prostym. Wymaga sprytu, umiejętności, a także dobrego smaku. Szczególnie wtedy, jeśli etykiety mają pełnić funkcję reklamową i dekoracyjną, przyciągając uwagę klientów. Jak dokładnie przebiega projektowanie etykiet samoprzylepnych?

 

Pierwszym krokiem jest określenie wielkości projektu, odpowiadającemu wielkości etykiety. Dodatkowo do projektu dodaję się najczęściej po 2 mm z każdej ze stron. Są to tak zwane spady, na których będzie umieszczone kolorowe tło, jeżeli występuje. Spady są konieczne do tego, aby przy ewentualnym przesunięciu podczas cięcia etykiet na wymiar, przy jednej z krawędzi nie pojawiło się białe tło. Stosowanie spadów nie jest konieczne wtedy, jeśli wszystkie etykiety mają takie samo, powtarzalne tło. Wówczas wystarczy tylko je odpowiednio umieścić na arkuszu drukarskim.

Etykiety samoprzylepne jakie są?

Podczas projektowania etykiet, grafik ma do swojej pomocy wiele przydatnych narzędzi, które mogą się od siebie różnić,zależnie od wybranego programu graficznego. W przypadku, jeśli zawartością etykiety ma być sam tekst, ich stworzenie jest szczególnie proste, zwłaszcza że wybór fontów jest naprawdę ogromny. Dodatkowo, na projektach mogą znajdować się dodatkowe elementy dekoracyjne w postaci zdjęć, przejść tonalnych lub efekty 3D. Wszystkie one są stosowane w jednym celu – mają uczynić etykietę jeszcze bardziej przejrzystą i czytelną, sprawiając że przekaz stanie się jeszcze jaśniejszy i czytelniejszy. To tylko jednak początek długiej drogi, którą trzeba przebyć od stworzenia koncepcji projektu aż po jej finalne wykonanie i możliwość przyklejenia na dowolnym przedmiocie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *